31 32 33
Start
000001 00001 0002 09

Odszedł od nas Stanisław Polak

Odszedł Stanisław Polak. Kolejna w ostatnim czasie osoba, bez której trudno sobie wyobrazić białodunajecki i podhalański krajobraz. Słynny „koniorz”, pytac, śpiywok… Od dziecka w zespołach regionalnych - Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu i „Małych Harnasiach” w Poroninie, później w „Harnasiach” i Zespole im. Andrzeja Skupnia Florka.

Ale jego życie to przede wszystkim konie - miał zawsze kilka pięknych, a że był jednocześnie znawcą i miłośnikiem tradycyjnych powozów i sań, nie było w okolicy znaczniejszego wesela, nie mówiąc o wydarzeniach kulturalnych czy religijnych z oprawą banderii i pytacy, na których mogłoby Go zabraknąć. Współtwórca i współorganizator reaktywowanych w latach osiemdziesiątych „Parad Gazdowskich”. Wystąpił ze swoimi końmi w kilku filmach, wśród których były pozycje tej rangi co kultowy „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Jeszcze w ubiegłym roku udało się zarejestrować Jego śpiew na płycie Rodzinnej Muzyki Poloków… I te nagrania, zdjęcia, filmy zostaną z nami, ale ponad wszystko serdeczna pamięć. Dziękujemy, Stanisławie, za wszystko!

 

Promocja podręcznika Krzysztofa Trebuni Tutki „Muzyka Skalnego Podhala"

Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki  w Białym Dunajcu dotyczyło wydanej niedawno "Muzyki Skalnego Podhala" Krzysztofa Trebuni Tutki. Autor zajmująco opowiadał o swojej pracy, która jest nie tylko podręcznikiem do nauki muzyki góralskiej, ale swego rodzaju kompendium obejmującym jej historię, zasady, rozwój. Przypomniał również najwybitniejszych podhalańskich muzykantów, ze szczególnym uwzględnieniem tych z Białego Dunajca - Parach, Dusach, Maciatach, Franciszku Świdrze Zbójniku, Franciszku Czerniku Kubance i oczywiście Władysławie Trebuni Tutce. Tego roku przypadają okrągłe rocznice jego urodzin i śmierci (80. i 10.) i w ich obchody znakomicie wpisała się ta rozmowa o góralskiej muzyce i muzykantach, transmitowana na żywo i dostępna także i później w sieci.

 

"Muzyka Skalnego Podhala" Krzysztofa Trebuni Tutki

 

Wspomnienie śp. Heleny Świder Zbójnikowej

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o odejściu pani Helenki Świder Zbójnikowej. Mówimy: Pani Helenki – bo tak zdrobniale wiele osób ją nazywało, co świetnie podkreślało Jej niezwykłą pogodę i wewnętrzną młodość. Przez całe lata nie mogło Jej zabraknąć na żadnym ważnym wydarzeniu kulturalnym czy religijnym w rodzinnej miejscowości i parafii. Potrafiła się dzielić swoją ogromną wiedzą o kulturze i historii Podhala– bez Jej relacji i zdjęć z rodzinnego archiwum wydana kilka lat temu monografia Białego Dunajca byłaby znacznie uboższa. Z nieżyjącym już również mężem, słynnym góralskim muzykantem Franciszkiem Świdrem Zbójnikiem tworzyli niezapomniane, niezwykle dobrane małżeństwo; ci, co mieli okazję ich poznać, na pewno pamiętają ich wspaniałe, dobrotliwie złośliwe i piekielnie inteligentne wzajemne docinki i radość, jaką zarażali innych i którą potrafili się dzielić. Nie tylko pod tym względem byli niezwykle hojni – niewiele osób wiedziało, że w mrocznym czasie stanu wojennego przyjmowali w swoim domu za darmo dzieci z rodzin osób internowanych, a pani Helenka pletła ciepłe wełniane swetry z napisem „Bóg i Ojczyzna”. Za swoją działalność zostali odznaczeni medalem „za wytrwałość w pracy o ideały Solidarności”. Ta wytrwałość w pracy – i w gazdówce, i na niwie kultury, gorliwość religijna, otwarcie na drugiego człowieka cechowały całe życie Zmarłej. Niemal do ostatnich swoich lat, póki starczyło sił, była na przykład niezastąpioną jurorką corocznego konkursu na najpiękniejszą Wielkanocną Kosołeckę.

Odchodzi powoli dawny Biały Dunajec i dawne Podhale, a my zostajemy pełni wdzięczności za to piękne, pracowite, radosne i pełne pomocy innym ludziom życie.

 

Spotkanie z Krzysztofem Trebunią Tutką i promocja podręcznika „Muzyka Skalnego Podhala”

Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy i Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu serdecznie zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Trebunią Tutką, autorem podręcznika do nauki gry na skrzypcach i basach pt. „Muzyka Skalnego Podhala”.

Spotkanie odbędzie w budynku GOK i GBP w Białym Dunajcu w poniedziałek, 28 lutego o godz. 17.00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Z wydarzenia przeprowadzona zostanie transmisja online (na żywo) na profilach facebookowych biblioteki i Goku. Zapraszamy! Bądźcie z nami stacjonarnie i online!

 
Maja 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nasi Partnerzy