Spotkanie z Agatą Puścikowską, autorką książki "Waleczne z gór"

12 listopada, w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy przyjemność gościć w Białym Dunajcu panią Agatę Puścikowską, pisarkę, felietonistkę, reportażystkę, dziennikarkę „Gościa Niedzielnego”. Rozmawialiśmy o jej najnowszej książce zatytułowanej „Waleczne z gór”.

Wśród opisanych w publikacji podhalańskich bohaterek II wojny światowej są cztery kobiety związane z Białym Dunajcem - Helena Zachemska z Parów, Ludwina Makuch, Helena Migiel i Antonina Tatarówna.

Spotkanie poprowadził dr Paweł Chojnacki, historyk, pracownik krakowskiego oddziału IPN, autor monografii Białego Dunajca „Od Generała Galicy do Trebuniów Tutków”. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w tym wyjątkowym spotkaniu.

"Waleczne z gór" - spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego ze spotkania promującego książkę Agaty Puścikowskiej pt. "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet". Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Białym Dunajcu.

Wyniki XXI Konkursu Młodyk Toniecników

Przedstawiamy protokół końcowy z posiedzenia komisji oceniającej XXI Konkurs Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym. Nagrody będzie można odbierać od 16 listopada w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Podziękowania składamy jurorom, muzykantom, prowadzącej konferansjerkę Natalii Karciarz, organizatorom i sponsorom: Urzędowi Gminy i Radzie Gminy Biały Dunajec oraz Telewizji Podhale za przeprowadzenie transmisji online z XXI Konkursu Młodyk Toniecników.

O góralskim tańcu i podhalańskich tradycjach w programie "Dzień Dobry TVN"

W Święto Niepodległości, przy wspaniałej jesiennej pogodzie, mieliśmy przyjemność opowiedzenia o Konkursie Młodyk Toniecników i o góralskim śpiewie, tańcu i muzyce w jednej z telewizji "śniadaniowych". Zawsze musimy bowiem pamiętać, że niepodległość zawdzięczamy oczywiście tym, którzy walczyli z bronią w ręku i oddawali życie za Ojczyznę, ale też i tym, którzy przez wieki pracowali, by polska kultura, nauka, sztuka, język - także w swoich regionalnych odmianach - była przekazywana kolejnym pokoleniom, by nić ojczystej tradycji nie została nigdy zerwana.

Serdecznie dziękujemy: zespołom "Zbójnicek" ze Zębu i "Biołodunajcanom", Małgorzacie i Tomaszowi Słodyczkom, Renacie Matydze, kapeli Andrzeja Polaka i uczniom szkółki muzyki góralskiej za wzięcie udziału w dzisiejszych nagraniach do programu Dzień Dobry TVN.

Występ pary tanecznej z zespołu "Biołodunajcanie" w programie "Dzień Dobry TVN"

Występ Jana Karciarza i Ani Sobańskiej z zespołu Biołodunajcanie w programie DDTVN.