Wystawa "Twórcy Podhala 3"

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Bukowiańskie Centrum Kultury zapraszają do udziału w wernisażu "Twórcy Podhala 3", który odbędzie się 24 sierpnia (piątek), o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, ul. T.Kościuszki 87.

Na wystawie "Twórcy Podhala 3" w ramach wydarzeń towarzyszących X Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" zaprezentują się:

Bożena Świderska-Środa (Biały Dunajec) - ceramika, mozaika artystyczna, Zdzisław Kramarz (Bukowina Tatrzańska) - wyroby ze skóry, Tadeusz Miętus (Kościelisko) - rzeźba, Andrzej Kuźma (Poronin) - rzeźba, Dawid Wędziarz (Raba Wyżna) - rzeźba, Michał Gąsienica Szostak (Zakopane) - malarstwo, rzeźba.

Wędkarskie i kulinarne zmagania w ramach XVII "Dnia Pstrąga" w Białym Dunajcu

Za nami „Dzień Pstrąga”, odbywająca się w ramach Tatrzańskich Wici impreza, której motywem przewodnim jest pstrąg – ryba znajdująca się w herbie Białego Dunajca. W dorocznych zawodach wędkarskich o puchar Wójta Gminy Biały Dunajec najlepszy okazał się Janusz Gonciarczyk, który złowił najwiekszą ilość ryb, „wyciągnął” również największego pstrąga. Sylwester Lis, szef kuchni kompleksu Bukovina Resort, prezentował szereg sposobów przygotowania pstrąga, często w najbardziej nieoczywisty sposób, po czym starł się w kulinarnej bitwie z miejscowymi gaździnami. Choć pomagały mu ubiegłoroczne nośwarniyjse górolecki wynik spotkania pozostał nierozstrzygnięty. Odbyły sie też pierwsze konkurencje rozstrzygniętych nazajutrz Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki – kandydatki musiały usunąć ości z pstrąga i usmażyć go na ogniu.

Związanym z białodunajecką herbową rybą wydarzeniom wędkarskim i kulinarnym towarzyszyły występy zespołów i kapel. Na scenie przy potoku Biały Dunajec pojawili się „Mali Holni” z Sierockiego”, muzyka Piotra Polaka, „Zielony Jawor” z Krempach”, młodzi podhalańscy muzycy przedstawiający muzykę łuku Karpat. Na zakończenia serca publiczności podbił „Zbigniew Foryś Band”, którego lider, przed laty członek i kompozytor kultowej grupy „Lombard” przedstawił wraz ze swoimi muzykami kilka utworów swego dawnego zespołu, ale przede wszystkim porywające interpretacje rockowej amerykańskiej klasyki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

XVII Dzień Pstrąga i XIX Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki - Biały Dunajec, 28-29 lipca 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do Białego Dunajca na dwudniowe spotkanie z podhalańską tradycją - muzyką, tańcem, zwyczajami, a także kuchnią. W sobotę 28 lipca po raz siedemnasty spotkamy się na „Dniu Pstrąga” – ryby z herbu Białego Dunajca. Będą pokazy gastronomiczne, bitwa kulinarna, konkursy wędkarskie, a wszystko to przybrane koncertami i wystepami zespołów regionalnych. W niedzielę 29 lipca natomiast odbędzie się jedna z najpopularniejszych imprez w cyklu „Tatrzańskich Wici” – „Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki”, podczas której kandydatki do tytułu oprócz urody zaprezentować będą musiały śpiew, taniec, znajomość gwary, ale też wykazać się „robotnością” podczas konkurencji codziennych, takich jak układanie kopy siana czy kręcenie powróseł. Przedstawiamy szczegółowy program tych wydarzeń.

Wystawa i podsumowanie działalności kół Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu

28 czerwca odbył się w naszym ośrodku wernisaż wystawy będący podsumowaniem rocznej działalności kół Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież w minionym roku szkolnym w tym m.in. obrazy na szkle, figurki ceramiczne, grafikę, mozaikę i rzeźbę w drewnie. Spotkanie było dobrą okazją do przypomnienia licznych nagród i wyróżnień przyznanych naszym wychowankam w różnorodnych konkursach plastycznych. Składamy im gorące gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych instruktorów p. Moniki Stachowiec, p. Bożeny Świderskiej-Środy, p. Reginy Mrowcy-Kenar i p. Andrzeja Polaka za całoroczną pracę z dziećmi oraz rozwijanie ich talentów i pasji.

Uroczyste wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

29 czerwca 2018 r. w zakopiańskim Kinie "Sokół" odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymali je: Janina Sichelska z Białego Dunajca, Zespół góralski „Polany” z Kościeliska, Andrzej Bukowski „Palorz”, Zespół góralski im. „Klimka Bachledy” z Zakopanego, Andrzej Bukowski z Białego Dunajca, Zespół góralski „Harnasie” ze Suchego, dr bab. Anna Mlekodaj. Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.