Start >> GOK Biały Dunajec >> Wystawy >> Wystawa i posiady poświęcone twórczości Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka
Wystawa i posiady poświęcone twórczości Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka
Autor: Bogumila Kułach
14 grudnia 2012
Posiady w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu w dniu 14 grudnia 2012 r. zorganizowane zostały z okazji podsumowania obchodów 200-lecia urodzin Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka, patrona Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym, jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych rzeźbiarzy ludowych Podhala.

Posiady otworzył Wójt Gminy pan Andrzej Jacek Nowak. Odbyły się one w wyjątkowej, jakby już świątecznej atmosferze, w kameralnym, ale jakże znamienitym gronie. Zebrani mogli posłuchać opinii na temat twórczości wybitnego artysty, przybliżających jego postać, między innymi dzięki pani Annie Kozak z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, jak również Panu Maciejowi Pinkwartowi, wybitnemu pisarzowi, dziennikarzowi, byłemu kustoszowi "ATMY".

Spotkanie prowadziła pani Barbara Gałdyś, autorka pierwszej publikacji książkowej "Wojciech Kułach-Warzyńcok. Artysta z geniuszem w oczach", w  której to zawarty jest jego życiorys zarówno osobisty jak i artystyczny.

Uczestnicy wzięli udział w otwarciu wystawy obrazów pani Barbary Piszczór-Malaciny i jej podopiecznych, uczniów szkoły w Gliczarowie Dolnym, której dyrektorką jest pani Ewa Nowak. Wysoki poziom prezentowanych prac, jakie przyozdobiły wnętrza Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu, potwierdza fakt, iż  uczniowe są utalentowanymi, prawowitymi duchowymi spadkobiercami artysty zwanego Leonardem da Vinci z Gliczarowa.

Zdjęcia: Bogumiła Kułach i Krzysztof Jarosz

Zdjęcia: Stanisław Gał