31 32 33
Start >> Strona główna
000001 00001 0002 09

Prace z gliny wykonane przez dzieci i młodzież

Najnowsze prace dzieci i młodzieży wykonane na zajęciach z ceramiki. Wyjęte prosto z pieca, jeszcze ciepłe.
 
Proces tworzenia ceramiki jest bardzo pracochłonny, wymaga wyobraźni, cierpliwości i sporych umiejętności. Jak widać efekty są tego warte! Wielkie brawa za pomysłowść i estetykę wykonania!. 
 

Most im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Białym Dunajcu

W roku stulecia Bitwy Warszawskiej radni gminy Biały Dunajec zdecydowali, że nowo powstały most w Białym Dunajcu będzie nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza, uczestnika tejże bitwy, a obecnie patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Bogaty życiorys generała wpisuje się chlubnie w tradycje podhalańczyków (formacji, której twórcą był nasz krajan gen. bryg. Andrzej Galica), ale także całego Wojska Polskiego. Choć postać generała Boruty-Spiechowicza jest mocniej związana z sąsiednim Zakopanem, to przecież do dzisiaj nasza gmina dba o pamięć formacji górskich II RP. Co roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu jest organizowany konkurs wiedzy o generale Andrzeju Galicy i podległych mu jednostkach z tamtego okresu. Wspominany jest w jego trakcie również żołnierski życiorys generała Boruty: od drużyn strzeleckich i I Wojny światowej, poprzez walki na wschodzie z Ukraińcami, Siły Zbrojne II RP, gdzie objął dowództwo 22 DPG w Przemyślu, udział w kampanii wrześniowej, niewolę w ZSRR, skąd wraz z generałem Andersem przeszedł szlak bojowy i działał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie na krótko powrócił w szeregi Ludowego Wojska Polskiego, jednak nie po drodze było mu z nowymi władzami, więc odszedł na własną prośbę. W czasach PRL wyjechał do Zakopanego, prowadził działalność kombatancką, a także wspierał lokalne drużyny harcerskie. W 1976 roku w proteście przeciwko władzy ludowej, która nadała order Virtuti Militari radzieckiemu przywódcy Leonidowi Breżniewowi, zorganizował na Jasnej Górze składanie tego orderu przez weteranów - przedwojennych oficerów II RP. Bardzo chętnie i często występował w mundurze podhalańskim. Zmarł w 1985 roku, został pochowany w legionowej kwaterze głównej w Zakopanem, spoczywa bezpośrednio obok gen. Andrzeja Galicy.

Tekst: Kacper Noworolnik

Uchwałą Rady Gminy Biały Dunajec z dnia 23 kwietnia 2020 r. most na drodze krajowej nr 47 na rzece Biały Dunajec nosi jego imię.

Niestety zaplanowane na 11 listopada tego roku poświęcenie mostu i odsłonięcie tablic z nazwą patrona z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zostało przesunięte na inny termin ze względów epidemiologicznych.

 

Płyta Muzyki Poloków "Nie było jak downo" do nabycia w naszym ośrodku!

Już dotarła do nas oczekiwana przesyłka z płytami Rodzinnej Muzyki Polaków „Nie było jak downo”! Od teraz do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu (ze względu na sytuację epidemiologiczną po uprzednim umówieniu się – tel. 605128391, 660544333).

Polecamy sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy składać mailowo; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ponadto płyta będzie dostępna w wybranych podhalańskich sklepach, m. in. w delikatesach „U Tomka” ABC w Zębie. Z każdym dniem lista sklepów, w których będzie można nabywać płytę będzie się powiększać. Będziemy Was o tym informowali!

 

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Zbliża się 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Zachęcamy do udziału w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w parafialnym kościele w Białym Dunajcu o godz. 10.00.

Nie zapomnijmy w tym dniu o wywieszeniu flagi narodowej w swoim domu!
 
 

"Nie było jak downo" - płyta Rodzinnej Muzyki Poloków

Już za kilka dni premiera wyjątkowej płyty Rodzinnej Muzyki Poloków „Nie było jak downo”! Dla zaostrzenia apetytów przedstawiamy kilka fragmentów

 

 
Kwietnia 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Nasi Partnerzy