Wycieczka do Zubrzycy Górnej i Orawki

Wspólnie z dziećmi ze szkoły w Gliczarowie Dolnym wybraliśmy się na Orawę, na spotkanie z dawną drewnianą architekturą i pracą w gospodarstwie. Uczniowie gliczarowskiej szkoły w skansenie w Zubrzycy Górnej mieli okazję zapoznać się z tradycyjnymi metodami uprawy zbóż, ich obróbki, przygotowania mąki, aż do wypieczenia chleba. Po drodze jeszcze wizyta we wspaniałym drewnianym (z murowaną kaplicą) siedemnastowiecznym kościołem w Orawce, uznanym od tego roku za pomnik historii. Nie zabrakło też zabawy w pobliskim parku linowym...

"Odkrywam Małopolskę" - wyjazd do Królewskiego Miasta Krakowa

25 września dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Sierockiem udali się na całodniową wycieczkę do Królewskiego Miasta Krakowa, historycznej stolicy Polski. Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili m.in. wnętrza Katedry na Wawelu, królewskie kaplice i krypty, Wieżę Zygmuntowską, dziedziniec zamkowy, Stare Miasto i znajdującą się na Rynku Głównym Bazylikę Mariacką, Sukiennice, Wieżę Ratuszową, dziedziniec Collegium Maius. Ostatnim punktem wycieczki było wspólne wejście na usypany blisko 200 lat temu słynny Kopiec Kościuszki.

Wyjazd odbył się w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę". Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Biały Dunajec.

"Odkrywam Małopolskę" - Wąwóz Homole i Wysoka w Pieninach

Kontynuujemy nasz cykl wycieczek w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę". W czwartkowy poranek uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu wyjechali w Pieniny. Celem wycieczki było zdobycie Wysokiej, najwyższego szczytu w paśmie Pienin należącego do Korony Gór Polski. Wejście na szczyt (z którego roztacza się piękny widok m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Tatry, Gorce, Beskid Sądecki) poprzedziła wędrówka malowniczym Wąwozem Homole położonym wzdłuż górskiego potoku Kamionka. Wycieczkę zakończyło zejście do Jaworek szlakiem prowadzącym obok schroniska pod Durbaszką.

"Odkrywam Małopolskę" - wycieczka na Rusinową Polanę i Wiktorówki

Za nami kolejna wycieczka w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”. 23 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu wyruszyli w Tatry i powędrowali na Rusinową Polanę (jedną z najpiękniejszych hal górskich, słynącą z wyjątkowo pięknej i rozległej panoramy) oraz do urokliwie położonego Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Wycieczkę zakończyło zejście Doliną Filipka w kierunku Zazadniej.

"Odkrywam Małopolskę" - wycieczka do Niedzicy i Dębna Podhalańskiego

22 września uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu udali się na wycieczkę w Pieniny w ramach projektu "Odkrywam Małopolskę". Na trasie wycieczki znalazły się m.in. wizyta w Przystani Flisackiej w Sromowcach skąd rozpoczynają się spływy przełomem Dunajca; zwiedzanie średniowiecznego Zamku Dunajec w Niedzicy urokliwie położonego nad Zalewem Czorsztyńskim, zwiedzanie Kościoła w Dębnie wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którym można podziwiać najstarszą w Europie, wspaniale zachowaną polichromię datowaną na ok. 1500 rok.