31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Zaproszenia

Konkurs plastyczny "I Ty możesz zostać Banksym - Street Art"

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "I Ty możesz zostać Banksym - Street Art" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Białym Dunajcu. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie muralu - pracy plastycznej na kartonie, płótnie lub innym materiale, malowanej farbami lub sprayami. Tematyka dowolna. Prace należy dostarczyć do SP nr 1 w Białym Dunajcu (ul. Jana Pawła II 184a) do 7 kwietnia bieżącego roku. Szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie https://zspig1.edupage.org/

Współorganizatorami konkursu są:

Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu
Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białym Dunajcu

 

Ankieta "Kompetencje cyfrowe w mojej gminie"

Szanowni Państwo,

Gminny Ośrodek Kultury Biały Dunajec bierze udział w projekcie „BIT: Bony na Innowacje Technologiczne - wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych pracowników instytucji kultury w podregionie nowotarskim”, finansowanym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach konkursu: „Cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury” w ramach działania 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dzięki temu nasza placówka uzyskała bezpłatnie m.in. sprzęt cyfrowy oraz materiały merytoryczne wraz z pakietem szkoleń dla pracowników - pod kątem rozwoju oferty dla mieszkańców. Aktualnie powstaje strategia rozwoju naszej instytucji jako lokalnego centrum wspierania kompetencji cyfrowych. Jednym z elementów prac jest niniejsza ankieta, oceniająca możliwości, potrzeby i oczekiwania mieszkańców względem gminnej oferty kulturalnej i w zakresie edukacji cyfrowej, w szczególności w kontekście działalności naszej instytucji.

Prosimy wszystkich obecnych i potencjalnych klientów naszej placówki o wypełnienie ankiety w terminie do 5 czerwca (niedziela). Zajmie to Państwu 5-10 minut. Ankieta jest w pełni anonimowa, a wyniki będą prezentowane jedynie w formie zbiorczej. Dziękujemy za udział w badaniu!

 - LINK DO ANKIETY -

 

Oddaj swój głos na płytę Tatrabalkan!

Wydana przez GOK płyta „Tatrabalkan” wśród nominowanych w plebiscycie Wirtualne Gęśle na folkową płytę roku 2021!

Zachęcamy do głosowania! Głosować można do 30 kwietnia bieżącego roku.
http://www.gesle.folk.pl/?&akcja=pokaz&rok=2022

 

Weź udział w głosowaniu na PLAC ZABAW NIVEA w Białym Dunajcu

Serdecznie zachęcamy mieszkańców naszej gminy do aktywnego udziału w głosowaniu na PLAC ZABAW / PODWÓRKO NIVEA w Białym Dunajcu!

https://podworko.nivea.pl/2021/lokalizacja/90-bialy-dunajec

Przypominamy, że im więcej z nas systematycznie (codziennie) będzie oddawać głosy, tym rosną szanse na zdobycie placu zabaw o równowartości 250 000 PLN!

Głosowanie potrwa do 15 lipca!

Więcej informacji o akcji na grupie WALCZYMY O PLAC ZABAW W BIAŁYM DUNAJCU!

fb2021

 

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Szanowni Państwo przypominamy, że w okresie od 1 kwietnia do 30 września br. Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Spis ludności realizowany jest na trzy sposoby, pierwszym sposobem jest tak zwany samospis poprzez Internet, jeśli tego nie zrobiliśmy to od 4 maja kontaktują się z Państwem  rachmistrzowie spisowi w celu dokonania spisu jest to druga opcja spisu, oraz trzecią formą spisu  jest wizyta rachmistrza spisowego u mieszkańców, niestety ze względów pandemii opcja ta jest zawieszona do odwołania. 

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub urzędzie gminy w godzinach pracy Urzędów.

 

Zmarł białodunajecki muzykant Józef Gandera Dusa

Po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 61 lat białodunajecki muzykant Józef Gandera Dusa. Był w pewnym sensie kontynuatorem tradycji słynnej muzyki Cudzichów Dusów, przygrywającej między innymi w zespole „Biały Dunajec” Zofii Solarzowej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w kapeli Dusów grał bowiem często jego ojciec, Bronisław. Józef Gandera grał od dziecka, na skrzypcach i akordeonie, występował z białodunajeckim zespołami regionalnymi. Jako młody chłopak często był prymistą w muzyce, w której wraz z nim przygrywali wybitni muzykanci wcześniejszego pokolenia: Franciszek Czernik Kubanek, Franciszek Świder Zbójnik czy Stanisław Stołowski.

Jego zainteresowania muzyczne nie ograniczały się do muzyki góralskiej, przepadał również za folklorem amerykańskim, country. Niezwykle barwna, wyjątkowa postać... Jego charakterystycznej sylwetki w długim płaszczu z fantazyjnymi szalami będzie bardzo brakować w białodunajeckim pejzażu.

 

Nie było jak downo?

Ukazał się najnowszy, zimowy numer wydawanego przez Tatrzański Park Narodowy kwartalnika "Tatry", a w nim informacja o płycie białodunajeckiej rodzinnej Muzyki Poloków "Nie było jak downo" i współfinansowanym przez nasz ośrodek wydawnictwie "Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej".

Artykuł w wersji pdf

 

Most im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Białym Dunajcu

W roku stulecia Bitwy Warszawskiej radni gminy Biały Dunajec zdecydowali, że nowo powstały most w Białym Dunajcu będzie nosił imię generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza, uczestnika tejże bitwy, a obecnie patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Bogaty życiorys generała wpisuje się chlubnie w tradycje podhalańczyków (formacji, której twórcą był nasz krajan gen. bryg. Andrzej Galica), ale także całego Wojska Polskiego. Choć postać generała Boruty-Spiechowicza jest mocniej związana z sąsiednim Zakopanem, to przecież do dzisiaj nasza gmina dba o pamięć formacji górskich II RP. Co roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu jest organizowany konkurs wiedzy o generale Andrzeju Galicy i podległych mu jednostkach z tamtego okresu. Wspominany jest w jego trakcie również żołnierski życiorys generała Boruty: od drużyn strzeleckich i I Wojny światowej, poprzez walki na wschodzie z Ukraińcami, Siły Zbrojne II RP, gdzie objął dowództwo 22 DPG w Przemyślu, udział w kampanii wrześniowej, niewolę w ZSRR, skąd wraz z generałem Andersem przeszedł szlak bojowy i działał w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie na krótko powrócił w szeregi Ludowego Wojska Polskiego, jednak nie po drodze było mu z nowymi władzami, więc odszedł na własną prośbę. W czasach PRL wyjechał do Zakopanego, prowadził działalność kombatancką, a także wspierał lokalne drużyny harcerskie. W 1976 roku w proteście przeciwko władzy ludowej, która nadała order Virtuti Militari radzieckiemu przywódcy Leonidowi Breżniewowi, zorganizował na Jasnej Górze składanie tego orderu przez weteranów - przedwojennych oficerów II RP. Bardzo chętnie i często występował w mundurze podhalańskim. Zmarł w 1985 roku, został pochowany w legionowej kwaterze głównej w Zakopanem, spoczywa bezpośrednio obok gen. Andrzeja Galicy.

Tekst: Kacper Noworolnik

Uchwałą Rady Gminy Biały Dunajec z dnia 23 kwietnia 2020 r. most na drodze krajowej nr 47 na rzece Biały Dunajec nosi jego imię.

Niestety zaplanowane na 11 listopada tego roku poświęcenie mostu i odsłonięcie tablic z nazwą patrona z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zostało przesunięte na inny termin ze względów epidemiologicznych.

 

Płyta Muzyki Poloków "Nie było jak downo" do nabycia w naszym ośrodku!

Już dotarła do nas oczekiwana przesyłka z płytami Rodzinnej Muzyki Polaków „Nie było jak downo”! Od teraz do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu (ze względu na sytuację epidemiologiczną po uprzednim umówieniu się – tel. 605128391, 660544333).

Polecamy sprzedaż wysyłkową – zamówienia prosimy składać mailowo; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Ponadto płyta będzie dostępna w wybranych podhalańskich sklepach, m. in. w delikatesach „U Tomka” ABC w Zębie. Z każdym dniem lista sklepów, w których będzie można nabywać płytę będzie się powiększać. Będziemy Was o tym informowali!

 
Maja 2023
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nasi Partnerzy