Śladami Witkiewiczów
18 września b.r. gimnazjaliści z Gliczarowa Górnego wraz z opiekunami Teresą Skupień i Barbarą Skupień odbyli wędrówkę "Śladami Witkiewiczów". Pierwszym przystankiem był kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, kolejnymi - Kościół Świętej Rodziny, Dworzec Tatrzański, Muzeum Tarzańskie, Morskie Oko, Willa Ślimak oraz Willa Oksza. Głównymi przewodnikami, którzy przybliżyli postaci Witkiewiczów był p. Maciej Krupa wspaniale opowiadający o życiu i twórczości Witkiewiczów oraz p. Teresa Szeptyńska, która oprowadziła uczestników po Willi Oksza i z wielką pasją przedstawiła twórczość Witkacego. Niezawodnymi przewodnikami okazali się też aktorzy Teatru Witkacego, którzy zaprosili młodzież na spektakl "Człapówki". Serdeczne podziękowania dla Muzeum Tarzańskiego, wspaniałych przewodników Teresy Szeptyńskiej i Macieja Krupy, Teatru Witkacego, jak również dla Gminego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu.
Więcej… Dodaj komentarz
Śladami Zofii Rydet - warsztaty fotograficzne i wernisaż wystawy
W dniach od 2-5 września w ramach projektu "Coś co zostanie" w Białym Dunajcu obywały się fotograficzne warsztaty wokół "Zapisu socjologicznego" Zofii Rydet. W warsztatach prowadzonych przez Polę Rożek i Pawła Ogrodzkiego udział wzięło 15 osób, w większości młodzież i dzieci. W trakcie 4 dni udało się udokumentować i wykonać portretowe zdjęcia ponad 50-ciu osobom. Śladami Zofii Rydet młodzi fotografowie udali się z wizytą do kilkudziesięciu domów i zakładów pracy, po to by stworzyć "współczesny zapis" Białego Dunajca inspirowany jej zdjęciami i nawiązujący do jej charakterystycznego stylu. Kulminacyjnym punktem warsztatów była wystawa, podczas której zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy. Na wernisażu zgromadzili się licznie mieszkańcy, znajomi i rodzice uczestników warsztatów - autorów wystawy, ale także osoby fotografowane. Internetowa galeria dostępna na stronie http://fundacjarydet.pl/cos-co-zostanie/. Składamy serdeczne podziękowania dla całej grupy warsztatowiczów i prowadzących Poli i Pawła. Podziękowania kierujemy również dla p. Zofii Augustyńskiej z Fundacji im. Zofii Rydet za możliwość organizacji tego projektu właśnie w Białym Dunajcu.
Spotkania z mieszkańcami Białego Dunajca w ramach projektu "Coś co zostanie"
W dniach od 29 sierpnia do 6 września nasz ośrodek wspólnie z Fundacją im. Zofii Rydet realizował projekt "Coś co zostanie". Projekt ten skupiał się wokół słynnego cyklu "Zapis socjologiczny", do którego zdjęcia wykonywała w latach 80-tych i 90-tych XX w. fotograficzka Zofia Rydet, w ponad stu wsiach i miasteczkach m.in. w Białym Dunajcu. Po ponad 30 latach odwiedzaliśmy miejsca i osoby uwiecznione na tych zdjęciach. Dwójka animatorów: Pola Rożek i Paweł Ogrodzki z wizytą udała się do kilkudziesięciu domów i rodzin. Efektem tych spotkań były niezliczone rozmowy, opowieści i żywe dyskusje budzące wiele emocji i wspomnień. Dodatkowo w dniu 1 września zorganizowaliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury pokaz fotografii podczas, którego z liczną grupą mieszkańców przeglądaliśmy i komentowaliśmy setki zdjęć wykonanych przez Zofię Rydet w Białym Dunajcu. Na zakończenie spotkania każda osoba otrzymała fotografie swojej rodziny, krewnych, sąsiadów z bogatych zbiorów "Zapisu socjologicznego". Cieszymy się, że tak wielu białodunajczan wzięło udział w tym projekcie i zapraszamy do odwiedzania strony http://www.zofiarydet.com/pl/library.
"Coś co zostanie" - Biały Dunajec, 29 sierpnia - 6 września 2015
Lubisz poznawać historię swojej miejscowości?
Czy wiesz, że 30 lat temu słynna fotografka Zofia Rydet odwiedziła Biały Dunajec?
Chcesz razem z nami odszukać na starych fotografiach twarze swoich krewnych i znajomych?
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców do udziału w cyklu fotograficznych spotkań, których tematem będą wykonane wtedy fotografie - „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet.
"Coś co zostanie" - warsztaty fotograficzne wokół "zapisu socjologicznego" Zofii Rydet
W latach osiemdziesiątych XX w. w Białym Dunajcu wykonywała zdjęcia do swego słynnego cyklu „Zapis socjologiczny” wybitna polska fotograficzka, Zofia Rydet. Dziś, po ponad trzydziestu latach wspólnie z Fundacją Zofii Rydet pragniemy dotrzeć do ludzi i miejsc przedstawionych na tych zdjęciach. Dwójka fotografów – etnolożka Pola Rożek i socjolog Paweł Ogrodzki odwiedzą domy i rodziny, do których kiedyś zawitała Zofia Rydet, spróbują sprawdzić, co przetrwało z tamtych czasów, a co pozostało jedynie na dawnych fotografiach i we wspomnieniach. Ponadto przeprowadzą warsztaty z grupą białodunajeckiej młodzieży, ucząc ją portretowania nawiązującego do charakterystycznego stylu Zofii Rydet.
Spotkanie z mieszkańcami, podczas którego rozdawane będą zdjęcia, na których zostali oni uwiecznieni przez Zofię Rydet odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury we wtorek 1 września o godz. 18.00.
We środę 2 września, również o 16.00, pierwszy dzień warsztatów dla młodzieży, które potrwają do soboty 5 września. W sobotę po południu zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące warsztaty fotograficzne.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i zwracamy się z uprzejmą prośbą o miłe przyjęcie naszych wspólnych gości !